Makarská riviéra

Makarská riviéra

Makarská riviéra – slunná perla dalmatského pobřeží. Každý rok láká více a více návštěvníků a není se čemu divit. Pokud hledáte nezničenou přírodu, přívětivé obyvatele, turistické zázemí plné atrakcí, průzračné moře nebo zajímavou kulturu, tuto oblast si rozhodně zamilujete.

Makarská riviéra je pás dlouhý okolo 60 kilometrů. Nachází se v těsné blízkosti masivu Biokovo. Na severozápadě je vymezena městem Omiš a na jihovýchodě deltou řeky Neretvy.

Že nevíte, kterou lokalitu letos navštívit? Vybrali jsme pro vás nejznámější letoviska, o kterých už jste někdy určitě slyšeli.

Baška Voda

Jedná se o významné a rušné letovisko, které leží 10 km severozápadně od Makarské. Žije zde okolo 3 000 obyvatel. V okolí najdeme pole, kde se pěstuje vinná réva, fíky, olivy nebo višně maraska. Bašku Vodu z jedné strany lemuje nádherné oblázkové pobřeží a z druhé strany vrchy pohoří Biokovo. Okolo pláží roste velké množství borovic a pinií vrhající stín, který oceníte hlavně v horkých dnech.

Najdeme zde historické památky, muzeum, restaurace, bary žijící nočním životem a spoustu sportovních aktivit. Určitě si nenechte ujít procházku místním přístavem se sochou sv. Mikuláše.

Brela

Letovisko Brela otevírá na severozápadě celou Makarskou riviéru. Najdeme ho kousek od města Baška Voda. Už léta si drží pověst exkluzivního turistického letoviska. Díky kvalitnímu ubytování a překrásným oblázkovým plážím patří Brela mezi nejvyhledávanější letoviska ve střední Dalmácii.

Největším bohatstvím tohoto letoviska je 6 kilometrů nádherných pláží a borovicový les, který je z velké části chráněnou památkou kulturního přírodního dědictví. Pokud toužíte na dovolené po troše pohybu, zajisté oceníte několik pěších cest, které vedou od promenády podél moře až k samotným vrcholkům hory Biokovo.

Nezapomeňte se vyfotit u symbolu Brely – kamene Brela, který je nejčastějším motivem pohlednic z tohoto místa.

Gradac

Oblíbené turistické letovisko Gradac je menší poklidnou obcí na nejjižnějším bodě Makarské riviéry. Rozkládá se na úpatí horského pásma Rilić. Místní obyvatelé se věnují hlavně cestovnímu ruchu, rybolovu a pěstují vinnou révu a olivy. Kdo hledá pohodovou dovolenou je tady na správném místě.

Pláž Gornja Vala, která se zde nachází, patří mezi nejkrásnější pláže Makarské riviéry. Takové koupání si přece nemůžete nechat ujít, co říkáte?

Makarska

Makarska jistě patří mezi nejznámější letoviska v celé Dalmácii. Rozkládá se v široké zátoce mezi mysem Osejeva a poloostrovem sv. Petra. Makarska je rušným centrem stejnojmenné riviéry, kde najdeme mnoho obchodů, restaurací, barů nebo možností sportovního vyžití. Patří také mezi významná lázeňská střediska, kde se léčí choroby dýchacích cest nebo pohybového ústrojí.

Kdo touží po troše kultury může navštívit jedno z místních muzeí nebo kostel sv. Marka. Zkrátka nepřijdou ani aktivní dovolenkáři, Makarska je totiž výchozím bodem pro túry do přírodního parku Biokovo.

Další zajímavá místa

Na Makarské riviéře se samozřejmě nenachází jen tato letoviska, dále můžete navštívit:

 • Bast
 • Bratuš
 • Brist
 • Drašnice
 • Igrane
 • Krvavica
 • Podaca
 • Podgora
 • Promajna
 • Tučepi
 • Zaostrog
 • Živogošće