Crikvenica – letovisko s dlouholetou tradicí cestovního ruchu

Přímořské město Crikvenica leží jihovýchodním směrem od Rijeky. Název je odvozen z chorvatského crkva (kostel), dle místního klášterního kostela pavlánů. Nachází se v blízkosti pohoří Velika Kapely, díky němuž zde naleznete hojnou vegetaci včetně řad parků, přírodních promenád a léčebných lázní. Celá Crikvenická riviéra se rozkládá od Jadranova přes Dramalj, až na jih ke středisku Selce. K dispozici je široká škála sportů, zábavy, lidových slavností s rybářskou tématikou, promenádních koncertů, hudebních programů, folklorních vystoupení, výstav, přehlídek, průvodů, soutěží a her. 

Pláž Crikvenica
Okouzlující výhledy
Zábava pro děti i dospělé

 

Původně stál na tomto místě římský vojenský tábor Ad Turres a později malá rybářská vesnička. Na počátku 15. století tu kníže N. Frankopan postavil opevněný zámek, který jeho potomek daroval řádu pavlánů. Ti v něm zřídili klášter se školou. Po zániku tohoto řádu byl objekt nějaký čas v majetku Habsburků a sloužil jako ozdravovna důstojníků. Do dnešních dnů se bohužel nedochoval a byl přestavěn na hotel. 

Hlavní pláž s lehátky a slunečníky

Potok Dubračina je známý následkem toho, že svými nánosy vytvořil nejproslulejší crikvenickou pláž. Centrální oblázkovou pláží je Gradska plaža (platí se vstupné), jež pozvolna přechází v hrubší písek a má mírný vstup do moře, což ocení především rodiny s malými dětmi. Rovněž má upravený vstup do moře pro návštěvníky s omezenými možnostmi pohybu. Ostatní pláže jsou oblázkové s většími kameny. Hlavní městská pláž je pověstná svou čistotou a pěknou úpravou. 

V přístavu je možné zapůjčit si plachetnici nebo člun

Crikvenica nabízí vynikající podmínky pro suchozemské a vodní sporty, kupříkladu potápění, windsurfing, jachting, plážový volejbal a míčové hry. Během prázdnin se provádí závody plachetnic – regaty, sportovní soutěže a utkání. Na nedaleko vzdáleném jezeru Tribalj se každoročně odehrává závod v orientačním potápění a mezinárodní plavecký maraton. Bohatá síť cyklostezek není výjimkou a nechybí ani půjčovna kol. 

Centrum zábavy

Pro milovníky zábavy, tance a dobrého pití je na výběr hned z několika diskoték (Retro, Phoenix, Flash), barů (Delfin, Roni, Luka, Leut, Bič Klub, Galija, Point) nebo tanečních hotelových teras a vináren. Nočnímu životu přeje ústřední pláž Crni mol, kde se také rozkládá pár klubů, nočních barů a diskoték – otevírací doba sahá až do brzkých ranních hodin. 

Hlavní promenáda v Crikvenici
Centrální náměstí v Crikvenici s mnoha kavárnami
Z náměstíčka je možné vyrazit na pláž i za poznáním

 

Ke slavnostem s lidovější atmosférou patří Rybářský týden v Crikvenici konající se na konci srpna a Dny Crikvenice (14.8.). Neobyčejnou akcí je Sportovní rybolov s hosty, jenž se v sezoně pořádá vícekrát. Zažít můžete i mimořádné plavby lodí se skleněným dnem.

V Crikvenici se každoročně koná slavnost "Rybářský týden"

Oblíbenou atrakcí je Akvárium, které najdete ve Vinodolské ulici. Vlastní dvacet nádrží, v nichž budete moci zahlédnout mořské živočichy a ryby jak z Jadranského moře, tak z tropických oblastí Havaj a Indonésie (například piraně). V areálu je k dispozici prodejna mušlí na památku. Za návštěvu rozhodně stojí mimo jiné i Adrenalin Park.

Historická část města s dominantou kostela
Most přes hlavní kanál
Pohled od mostu na moře

 

Nezapomeňte na pravidelnou stravu

Vybrat, kam zajít na jídlo, se zdá na první pohled jednoduché, ale není tomu vždycky tak. Nepřeberné množství restaurací na vás totiž čeká i v Crikvenici a tímto malým výčtem nejlepších ušetříme drahocenný čas, jenž byste strávili hledáním. 

Restaurant Rubin vám připraví různé delikatesy

Vysoce hodnocenou a navštěvovanou je Restaurant Dida, kde se podává středomořská kuchyně i delikatesy z plodů moře. Podobnou nabídku mají Restaurant Rubin, Gostionica ZRINSKI, Bistro Corso a Bistro Mika. Typickou chorvatskou kuchyni ochutnejte v Konoba Karoca, Konoba Pandora či Restaurant Burin. V Restaurant Galija vaří výborné italské pokrmy a pizzy (online jídelní lístek). 

K odpolednímu odpočinku patří dobrá káva se zákuskem v kavárně Tos a v Pancake House Palcica.

 
Možnosti koupání v Crikvenici jsou na každém kroku
Nafukovací atrakce pro děti
Zážitková gastronomie v restaurantu Rubin